Anasayfa Site Haritası
TR EN  
 
Teknik İşletme & Bakım

ÖZMAK müteahhitlik faaliyetleri paralelinde stratejik bir karar vermiş; temel özelliğinin müteahhitlik değil, “mühendislik” olduğunu görmüş ve mühendislik bilgisini Bina Teknik Sistemlerinin Yapımı, Teknik İşletme, Test Devreye Alma ve Bina Otomasyonu alanlarında hayata geçirmeye başlamıştır.

 

 

Teknik İşletme
ÖZMAK, işletmelerdeki mekanik ve otomasyon sistemlerinin uzun ömürlü, sağlıklı ve verimli çalışması için;

 • Sistem işletmeciliği,
 • Periyodik bakım,
 • Onarım

Konularında tecrübeli teknik servisi ile  sektöre hizmet vermektedir. 
Genel olarak;

 • İş merkezleri,
 • Alışveriş merkezleri,
 • Marketler,
 • Endüstriyel tesisler,
 • Oteller,
 • Hastaneler,
 • Banka şubeleri vb.

yapılarda kurulu olan mekanik, bina otomasyon sistemlerinin işletilmesi ve periyodik bakımı konularında firmaların yaşamış olduğu sorunların profesyonel hizmet anlayışı ile giderilmesi yönünde çalışmalarını
ÖZMAK, işletme ve bakım hizmetlerini tecrübeli kadrosu ile

 • Yüksek standartlarda,
 • Kaliteli ve Profesyonel hizmet anlayışında,
 • İlişkilerde sürekliliği hedefleyerek,
 • Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak sürdürmektedir.

Günümüzde; Bina Teknik İşletme hizmeti, salt personel temini olmaktan çıkıp; belirli bir mühendislik ve operasyon hizmet kalitesini talep eder hale gelmiştir.
Teknik İşletme ekibinin personel gideri; enerji maliyetinize göre çok küçük bir oran teşkil eder. Bu açıdan günümüzde; hem maliyetleri hem de çevreye etkisi açısından; Enerji Yönetimi’ne odaklanmış bir teknik ekip önem kazanmaktadır.
As-built ve Test & Commissioning dokümanlarının tam olarak uygulanmaya başlaması; işletme sürecinde de personele bağımlı sistemleri ortadan kaldırmaktadır. Eğer binanızı teslim aldığınız dönemdeki teknik dokümantasyonlar yetersiz veya hatalı ise; ÖZMAK, işletme sürecinde bunları tamamlar, bilgiyi dokümante eder ve bina sahibini kişilerin hafızalarına bağımlı olmaktan kurtarırız.
Teknik işletme giderlerinin ortak alan giderlerine etkisini minimize etmek amacıyla; daha yenilikçi ve yaratıcı iş modelleri ile daha ekonomik çözümler getirilmesi önem kazanmaktadır.
Bakım; cihazın performans durumuna ve ihtiyacına göre planlanmalıdır. Teknik İşletme organizasyonu kurgulanmasında; teknik kadronun etkili bir cihaz performans izleyicisi haline gelmesi önemlidir.
Tesiste bulunan mekanik konsepteki makine , ekipmanların peryodik test ve  bakımları, arızalı ürünlerin onarımı bunların kayıt altında tutulması ÖZMAK görevleri arasındadır. Bu hizmetlerini Teknik İşletme ve Bakım Onarım sözleşmeleri kapsamında  sahada bulundurduğu tecrübeli elemanları ile  yapmaktadır.

 

 

Test ve Devreye Alma
Mekanik taahhüt işlerinin en önemli ayağı olan test, ayar ve validasyon çalışmalarında ayrı bir tecrübe yaklaşımı ile aşağıda belirtilen konularda ÖZMAK teknik servis grubu  tarafından hizmet verilmektedir.

Tüm tesisat borularının testi ve özel kimyasallar ile yıkanıp temizlenmesi
DW142 ve SMACNA standartlarında hava kanalları ve klima santralleri sızdırmazlık testi
Pompa, Fan debi ölçümü
Difüzör debi ölçümü ve ayarı
Soğutucu ve Isıtıcı batarya kapasite ölçümü
Mahaller arası fark basınç ölçümü
Hepa filtre partikül ölçümü ve verim testi
Mahal sıcaklık, nem ve basınç ölçümü
yapmak ve ölçümler ile ilgili IQ, OQ sertifikalarının yanı sıra Validasyon (PQ) sertifikalarının hazırlanıp onaya sunulması

ÖZMAK, uygulaması tamamlanmış bir projede monte edilmiş sistem elemanlarının tek tek testlerinin ve ayarlarının yapılarak devreye alma işlemini bünyesinde bulunan teknik servis grubu ile, standartlarda tarif edilen yöntem ve prosedürleri kullanarak, tüm ekipmanların ayarlarını proje değerleri ile kontrol ederek

tamamlar. Ayarlar ve testler, hassasiyet seviyesinin yüksek olması ve insan hislerindeki yanılgıyı önlemesi için kalibrasyonu yapılmış sertifikalı elektronik ölçüm cihazları ile yapılır.

Test ve ayarları tamamlanmış ve devreye alınmış bir sistemin uzun ömürlü olması ve verimli çalışması işletmede bulunan teknik bölümün işe hakim olması ile mümkündür. Bu nedenle teslim edilmiş sistemin tüm unsurlarını ve nasıl çalıştığını şemalar ile anlatan bir dosya hazırlanarak yatırımcının teknik bölümüne eğitim verilir. Teslim edilen dosyada tüm garanti belgeleri, çalıştırma talimatları, şema ve projeler ile periyodik bakım notları bulunur. Sahada tüm ekipman etiketlendiğinden verilen şemalar üzerinden takip rahat ve anlaşılır olur.
Garanti süresince, işletme ve kullanım harici hatalar sonucu oluşan tadilat ve müdahaleler, ÖZMAK teknik servisi tarafından ücretsiz gerçekleştirilir. ÖZMAK teknik servisi yıllar geçse de teslim edilmiş bir tesisin sürekli koruyucusu olmaya, bakım onarım ve müşteri şikayetine hızlı çözüm üreten bir yardımcı olmaya devam eder.

 

Bina Otomasyonu
Bina  otomasyon ve yönetim sistemleri, yüksek modern yapı veya villalarda, alışveriş merkezleri , oteller, plazalar, evler, hastaneler gibi endüstriyel tesislerde tesisin tipine bağlı olarak bina ısıtma sistemleri, soğutma sistemi , bina havalandırma sistemleri, jeneratör, hidrafor, VRV-VRF sistemleri, fancoiller, VAV sistemleri( değişken hava debili) , aydınlatma sistemleri , otopark CO gaz izleme ve egzost kontrol sistemleri gibi farklı elektromekanik sistemlerin tek bir merkezden kontrolü , izlenmesi ve raporlanması için yapılan yazılımsal ve donanımsal işleri kapsayan bir sistemler bütünü olup otomasyon çeşididir.  
ÖZMAK bünyesindeki teknik servis grubu ile uygulaması tamamlanmış mekanik sistemlere ait otomasyon cihazlarını itina ile saha montajını, kablo bağlantılarını yapar.
Donma termostadı, kanal tipi duyar eleman, daldırma tipi duyar eleman, dış hava tipi duyar eleman, sıcaklık kontrol termostadı, on/off damper servomotoru, oransal vana servomotoru vb. 
Isıtma- Soğumta-Havalandırma Sistemleri ( Mekanik otomasyon Sistemleri)
İşletmelerin faaliyet alanına , konfor-kontrol ihtiyaçlarına, elektormekanik sistemlerine bağlı olarak, kaynakların en etkili şekilde kullanılması, raporlanması, HVAC( ısıtma-soğutma-havalandırma) mekanik otomasyon sistemi, su temin gibi mekanik sistem kontrollerinde insan faktörünü en aza indirerek, işletme maliyetlerinde tasarrfu ve tam kontrol sağlanması temel amaçtır.
Bina otomasyon Sistemi Neden Kullanılır?

 • Kontrol edilen alanlarda konfor şartlarının meydana gelmesi: mekan sıcaklığı, nemi, ışık şiddeti, hava kalitesi, kullanım su sıcaklığının ayarlanması için.
 • Rutin İşlem Kontrolleri: Günlük, haftalık, saatlik cihaz açma-kapama programlarının meydana getirilmesi cihazların sıralı çalıştırılması ile eşit yıpranma sağlanması, arızada yedek cihaza geçmek için

 

 
proje yönetimi
proje yönetimi
insan kaynakları
insan kaynakları
Şirket logo değişikliği
Yeni Yıl Temennisi
 
 
KurumsalFaaliyet Alanlarımız Projeler Sosyal Sorumlulukİletişim
Copyright © 2017 Özmak Tüm hakları saklıdır
 
 
Anasayfa Site Haritası
TR EN